سوالات متداول مهاجرت

(FAQ)

رسیدگی به درخواست های ویزای تحصیلی به روال قبل ادامه دارد اما شرایط کرونا در تاخیرهای بوجود آمده در بعضی از پرونده ها بی دلیل نیست.

مطالب مرتبط: وضعیت پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه های کانادا در دوران کرونا

ورود مهاجرین در دوران‌های آشفته اقتصادی مثل آنچه این روزها تجربه می‌شود با تحریک تقاضا، از طریق خرید کالا و خدمات، در کوتاه مدت نیز به رشد و تحرک اقتصاد کمک خواهد کرد و سبب خواهد شد تا برخی فشارهای اقتصادی ناشی از بحران COVID_19 کاسته شود.

بنابراین اگرچه اعلام یک طرح بلند پروازانه مهاجرت در خلال چنین بحرانی ممکن است چندان ایده آل به نظر نیاید؛ ولی سطح بالای مهاجرت در این دوران باعث می‌شود تا این افراد در آینده نزدیک به عنوان نیروی کار، مصرف کننده و مالیات دهنده تا حد زیادی لطمات اقتصادی وارده در این دوران را جبران نمایند.

مطالب مرتبط: پذیرش یک میلیون مهاجر در کانادا تا سال 2022

افرادی که موفق به دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا می‌شوند، می‌توانند پس از اتمام تحصیلات خود در هر یک از مقاطع دانشگاهی در کانادا، با دریافت مجوز کار تمام‌وقت PGWP با حداکثر اعتبار ۳ساله به کار و و زندگی در کشور کانادا پرداخته و پس از گذشت مجموع ۵ سال از اقامت در کانادا (زمان تحصیل و کار)، نسبت به دریافت اقامت دائم این کشور PR اقدام نمایند.

مطالب مرتبط: ویزای تحصیلی کانادا ، PEQ ، CEC

باید بدانید که داشتن ویزای توریستی کانادا یا نداشتن آن امتیازی برای دریافت اقامت دائم کانادا نخواهد بود. اگر که قصد مهاجرت به کانادا را دارید باید وارد یکی از برنامه های مهاجرتی کانادا شوید. که میتوان به برنامه مهاجرتی نیروی متخصص فدرال، نیروی متخصص کبک، اقامت سرمایه گذاری، اقامت از طریق اسپانسر شیپ همسر یا والدین یا فرزندان، اقامت از طریق ویزای تحصیلی و … اشاره کرد.

مطالب مرتبط: ویزای توریستی کانادا

قانونی وجود ندارد که شما باید مدتی را صبر کنید سپس درخواست ویزای کانادا داشته باشید. اگر به صورت دقیق نامه ریجکتی خود را بررسی نمایید متوجه خواهید شد که شما هر زمان پس از دریافت این نامه میتوانید مجدد درخواست ویزا داشته باشید. البته توصیه می‌شود موارد عنوان شده در نامه ریجکتی را برطرف کرده سپس اقدام به درخواست مجدد ویزای کانادا نمایید.

یکی از سریعترین و بهترین روشهای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل می باشد. شما میتوانید پس از گذراندن دوره های تحصیلی کار پیدا کرده سپس درخواست اقامت دائم کانادا داشته باشید، مانند استان کبک که پس از گذراندن یک دوره آموزشی حدود 1800 ساعت میتوانید به اقامت دست پیدا کنید که به روش مهاجرتی PEQ معروف است. تحصیل در مراکز معتبر کانادا امتیازت بالایی برای اقدام به درخواست مهاجرت به کانادا خواهد داشت و شانس مهاجرت شما را بسیار بالا خواهد برد.

مطالب مرتبط: ویزای تحصیلی کانادا ، PEQ  ، CEC

کانادا جز کشورهایی است که قانون تابعیت خاک دارد. یعنی فرزندانی که در خاک کانادا متولد می‌شوند میتوانند از قانون خاک استفاده کرده و پاسپورت کانادایی دریافت نمایند. اما دریافت پاسپورت برای فرزندان برای اقامت والدین امتیاز خاصی نخواهد داشت بسیاری از افراد سودجو از این موقعیت سو استفاده کرده و مشاوره نادرست می‌دهند. مراقب باشید. اما درکل اگر تصمیم دارید که فرزندتان در آینده برای مهاجرت و سفرهایش مشکلی نداشته باشد این پاسپورت بسیار معتبر است و فرزند شما امتیاز کامل یک شهروند کانادایی را خواهد داشت. البته امتیازاتی از جمله افتتاح حساب و سرمایه گذاری در کانادا به نام فرزندان نیز خواهید داشت. همچنین اگر والدین وارد یکی از برنامه های مهاجرتی شوند این موضوع داشتن پاسپورت کانادا برای فرزند کمک حال خواهد بود. و اینکه این فرزند میتواند از تحصیل رایگان مدارس و دانشگاهها  در کانادا بهره مند شود.

اعتبار واقعی ویزای مولتی کانادا ده ساله است، اما چون پاسپورت ایرانی دارای اعتباری ۵ساله است، اعتبار ویزای کانادا نیز برای ایرانیان ۵ساله محسوب می‌شود. حال اگر اعتبار پاسپورت 5 سال باشد ویزای 5 ساله و اگر 1 سال باشد ویزا 1 ساله صادر میشود.البته officer کانادایی این حق را برای خود محفوظ میدارد که برای بعضی اشخاص با داشتن پاسپورت با اعتبار 5 ساله ویزایی کمتر از 5 سال صادر کند.

مطالب مرتبط: ویزای توریستی کانادا

در هیچ کجای قوانین مهاجرتی کانادا عنوان نشده که حتما برای درخواست ویزای توریستی کانادا باید شینگن داشته باشید. اما داشتن شینگن نشان دهنده تاریخچه سفر قوی شما خواهد بود. احتمالا به نقل از دوستان یا آشنایان شنیده یا دیده اید که بسیاری با داشتن شینگن ریجکت شده اند و برخی حتی بدون داشتن یک شینگن با درخواست ویزای آنها موافقت شده است. آفیسر های کانادا باید از بازگشت شما به کشور خودتان مطمئن شوند و یکی از ملاکهایی که برای خود درنظر گرفته اند داشتن تاریخچه ی سفر قوی است؛ که شما با داشتن این سفرها اگر قصد پناهندگی داشته اید در همان کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی خود را مطرح میکردید؛ بنابراین قصد ماندن در کانادا را نیز ندارید.

مطالب مرتبط: ویزای توریستی، ویزای شینگن

عملا ویزای توریستی کانادا به ویزای دیگری تبدیل نمی‌شود اما شما با سفر به کانادا میتوانید با شرکتهای کانادایی مذاکره کنید که با توجه به تخصصتان به شما جاب آفر دهند و وارد برنامه مهاجرت کاری شوید و یا با دریافت پذیرش از مراکز آموزشی کانادا درخواست ویزای تحصیلی داشته باشید و از امتیاز تحصیل در کانادا برای دریافت اقامت کانادا بهره مند شوید.

مطالب مرتبط: ویزای توریستی ، ویزای تحصیلی ، جاب آفر کانادا

برخی از مدارک تاریخ انقضا دارند. مهمترین و شاخص ترین مثال، گواهی عدم سوء پیشینه است که روی آن به وضوح درج شده است که ” این گواهی فقط به مدت یکماه اعتبار دارد”. بنابراین پس از گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه باید سریعاً آن را ترجمه کنید و اگر به هر دلیلی فرایند اخذ ویزای شما طول بکشد سفارت مربوط به احتمال زیاد از شما میخواهد که یک گواهی و ترجمه جدید از آن ارائه بدهید.  شناسنامه هم از اسنادیست که محتویات آن میتواند تغییر کند و بنابراین  در صورتی که بیش از 6 ماه از تاریخ ترجمه گذشته باشد و هنوز آن را به نهاد یا سفارت مربوطه نحویل نداده اید ، بهتر آن را مجددا ترجمه کنید.  اسنادی مانند اسناد ملکی و خودرو که قابل انتقال به دیگران هستند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اما مدارک تحصیلی ماهیتا قابل تغییر نیستند و  اگر مهر دادگستری و وزارت خارجه از تاریخ ترجمه قبلی تا کنون تغییری نکگرده، به احتمال زیاد با همان ترجمه قبلی کارتان  بدون مشکل انجام خواهد شد. بدلایل امنیتی و جلوگیری از جعل، شکل و مشخصات مهر دو نهاد بالا  هر از گاهی تغییر داده میشود. در صورت تغییر مهر دادگستری و وزارت خارجه ، برای استفاده مجدد از ترجمه رسمی مدارکتان، باید مجددا نسبت به اخذ تائیدات اقدام کنید.

برای افرادی که اقامت دائم و یا شهروندی استرالیا را دارند، استفاده از خدمات عمومی پزشکی رایگان است و هزینه آن با پرداخت مالیات داده شده است. افراد با پرداخت 2 درصد از درآمد خود از طریق مالیات بیمه مدیکر دریافت می ‎کنند. به عبارتی فرد به هیچ وجه نیازی نیست نگران هزینه ‎های پزشکی باشد. بیمه مدیکر هزینه ‎های ابتدایی را پرداخت می‎کند مانند هزینه پزشک عمومی، هزینه بیمارستان دولتی و 85 درصد هزینه پزشک متخصص، بنابراین برای اکثر درمان ‎ها نیازی نیست از جیب خود هزینه‎ ای پرداخت کرد.

مطالب مرتبط: بیمه درمانی استرالیا