تحصیلی پزشکی در مجارستان

شرایط کلی پذیرش رشته های پزشکی در مجارستان

افراد زیادی کشور مجارستان را برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی انتخاب میکنند زیرا دوره های تحصیل پزشکی در مجارستان از کیفیت بالای برخوردار است و با استانداردهای اروپا مطابق است. از دو جهت مجارستان مقصدی بسیار پرطرفدار برای علاقه مندان به رشته های علوم پزشکی می باشد: 1- شرایط پذیرش آسان 2-شهریه ی معقول و مناسب. مجارستان دارای 4 دانشگاه علوم پزشکی می باشد که رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. تمامی مدارک صادر شده از سوی این دانشگاه ها در سراسر اروپا و ایالات متحده دارای اعتبار می باشد که این امر نیز موجب جذب دانشجویان زیادی به مجارستان شده است. مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی از شرایط بهتری برخوردار است . اغلب دانشگاه های پزشکی مجارستان مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان نسبتا سطح مناسبی از سایر کشورهای اروپایی است به همین دلیل دندانپزشکی مجارستان از رشته های پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی به اروپا است . در حال حاضر تعداد زیادی از دانشگاه های مجارستان در لیست جهانی دانشگاه های برتر در سال ۲۰۱۸ قرار گرفته اند .

دوره پیش پزشکی (Pre-medical) یا فاندیشن در مجارستان

دانشجویان متقاضی تحصیل در مجارستان باید دوره پیش دانشگاهی پزشکی ( پری مدیکال ) که در کالج های اینترنشنال و اوسینا شهر بوداپست برگزار می شود را پشت سر بگذارند. در دوره های پیش پزشکی مجارستان، متقاضی بین یک تا دو ترم به زبان انگلیسی در مجارستان تحصیل میکند و دانشگاه  او را برای گذراندن آزمون ورودی آماده میکند. شانس قبولی متقاضیانی که در دوره های فاندیشن شرکت میکنند بسیار بالاست زیرا با منابع آزمون کاملا آشنا بوده و از قبل خود را برای سوالات آزمون آماده کرده اند. دوره های فاندیشن نیز به زبان انگلیسی برگزار میشوند. یکی از مزایای دوره ی فاندیشن این است که داوطلب می تواند بعد از اتمام سال سوم دبیرستان وارد آن شود.

دانشجویان با گذراندن این دوره و اتمام موفقیت آمیز آن می توانند با عبور از سد آزمون های ورودی در هریک از دانشگاه های پزشکی انگلیسی زبان اروپا درخواست پذیرش و ادامه تحصیل دهند.

منبع آزمون ورودی پزشکی مجارستان

امتحانات شامل آزمون های چند گزینه ای زیست شناسی، شیمی و انگلیسی (هم عمومی و هم زیست پزشکی) می‌شود و پس از آن، آزمون شفاهی زیست شناسی، شیمی و انگلیسی (هم عمومی و هم زیست پزشکی) برگزار می‌شود که تمام این دروس در دوره پری مدیکال آموزش داده شده است. این آزمون، با انجام مصاحبه‌ی شخصی با هدف بررسی نگرش حرفه ای متقاضی، تکمیل می شود.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان

برای تصمیم گیری در ارتباط با تحصیل در هر کشوری باید از هزینه های تحصیلی آن کشور با خبر بود . تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان نیز از این قائده مستثنی نیست . برای ارسال مدارک مورد نیاز دانشگاه برای اخذ پذیرش هزینه ای معادل 350 تا 450 یورو باید بپردازید که این هزینه با توجه به دانشگاه متفاوت می باشد . متقاضیان شرکت در دوره های پری مدیکال Pre- Medical) ) برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان ، باید مبلغی معادل 5000 یورو تا 7000 یورو برای یک سال در نظر بگیرند .

 هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان در رشته ی پزشکی حدودا 15000 تا 17000 دلار در سال و  در رشته ی دندانپزشکی حدودا 17000 تا 19000 دلار در سال تخمین زده شده است .

به طور کلی هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان ارزان تر از هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلیس ، هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا و هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آمریکاست.

هزینه زندگی در مجارستان

 با توجه به بررسی های انجام شده ، هزینه های زندگی در مجارستان حدودا 10 درصد از هزینه های زندگی در ایران بالاتر است . این امر درحالی است که هزینه های مسکن و اقامت در مجارستان حدود 30 درصد از ایران ارزان تر است . واحد پول مجارستان فورینت می باشد که هر 100 فورینت برابر 145600ریال است .

هزینه خوابگاه به همراه شارژ ماهیانه حدود 400 یورو در ماه تخمین زده شده و هزینه غذا و حمل و نقل و سایر موارد در ماه حدودا 200 یورو در ماه می باشد .

می توان گفت که هزینه زندگی در مجارستان ارزان تر از هزینه زندگی در کانادا و هزینه زندگی در نیوزلند است . تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان می تواند از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه تر از سایر کشور های اروپایی باشد .