ویزای سرمایه گذاری آلمان

کشور آلمان به عنوان بزرگترین وپویا ترین قطب اقتصادی اروپا همیشه به عنوان یک مکان سرمایه گذاری بسیار مناسب برای سرمایه گذاران شخصی یا شرکت های بین المللی به حساب می آید. مطالعات اخیر که توسط اداره اتاق بازرگانی آمریکا انجام شده است مّبین نظربسیار مثبت شرکتهای بین المللی و سرمایه گذاران خصوصی در مورد فضای کسب و کار و سرمایه گذاری در آلمان میباشد. ۷۳ % از شرکتهای مورد مطالعه، آلمان را به عنوان گزینه اول برای سرمایه گذاری و گسترش فعالیتها در اروپا معرفی کردند.

روش های اخذ ویزای سرمایه گذاری آلمان

به صورت کلی دریافت اقامت سرمایه گذاری آلمان از پنج راه زیر ممکن است:

1– راه اندازی یک کسب و کار بر پایه فعالیت های حرفه ای فردی (رستوران و …):

اگر کار شما در زمینه فعالت های صنفی از قبیل رستوران، فروشگاه مواد غذایی، فروشگاه پوشاک و … بوده و مایل به سرمایه گذاری در آلمان هستید، می توانید بدون نیاز به ثبت شرکت و تنها با دریافت مجوزات صنفی مربوطه (Gewerbeanmeldung) اقدام به سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار مورد نظر خود نمایید.

2– ثبت شرکت مسئولیت محدود در آلمان:

 اگر مالک یک شرکت فعال و معتبر در ایران هستید و می خواهید در افتصاد آلمان به فعالیت بپردازید، می توانید شرکت مشابهی تاسیس کنید و فعالیت اقتصادی خود را شروع کنید. شرکت شما به صورت مسئولیت محدود و حداقل سرمایه لازم برای آن ۲۵٫۰۰۰ یورو می باشد. این شرکت یک شرکت کاملا مستقل آلمانی به حساب می آید.

3–  ثبت شرکت تضامنی:

تمامی شرایط مانند شرکت مسئولبت محدود می باشد، فقط نوع شرکت تضامی بوده و  تنها تفاوت در نوع شرکت ثبت شده می باشد که در در اعتبار و مسئولیت های شرکت و سهامداران آن با شرکت مسئولیت محدود تفاوت دارد.

4– تاسیس دفتر نمایندگی یا شعبه Niederlassung) ):

اگر شما مالک یک مجموعه بزرگ تولیدی (مانند کارخانجات موادغذایی) و یا شرکت بازرگانی (مانند شرکت های واردات و صادرات) هستید، طبق قوانین سرمایه گذاری در آلمان، تاجر کامل (Vollkaufmann)  به حساب می آیید و می توانید برای مجموعه تحت نظر خود در آلمان اقدام به تاسیس شعبه نمایید.

تاسیس شعبه خود به دو شکل امکان پذیر است:

تاسیس شعبه مستقل (Selbständige Niederlassung Zweigniederlassung)

تاسیس شعبه وابسته ((Unselbständige Niederlassung Betriebsstätte مانند دفتر کارخانه ها، انبار پخش کالا و …

5– سرمایه گذاری از طریق خرید ملک:

در مرحله اول شما باید یک پیش قرار داد که دارای جزئیات اولیه معامله می باشد مانند : ارزش ملک، شرایط و روش پرداخت، شرایط معامله و میزان سپرده اولیه می باشد . باید بدانید که سپرده اولیه شما باید شامل ۱۰ درصد از کل قرارداد یا بهای ملک شما باشد . که این مبلغ باید در حساب سپرده بانکی محضر واریز می شود . در مرحله دوم یکی از محضر های کشور آلمان تمامی مسئولیت استعلام از ثبت برای اموال غیر منقول ، وضعیت بانکی و دریافت تأییدیه های ثبت اراضی و املاک را بر عهده خواهد گرفت و همزمان خریدار موظف است مالیات املاک و مستغلات را پرداخت کرده باشد . در مرحله سومعقد قرار داد اصلی خرید ما بین خریدار و مالک صورت می گیرد و خریدار می بایست مدارک خرید و مدارک مرتبط را  در امضاء نماید . عمل ثبت قرارداد لزومی ندارد که در اداره ثبت انجام صورت پذیرد ولی به شما پیشنهاد می شود برای حفظ منافع خود و طرف دیگر این عمل در اداره ثبت صورت پذیرد . شما برای تکمیل مراحل فوق نیاز به ۴۱ روز زمان دارید و شما در این مدت ۴ هفته جهت پرداخت مالیات و املاک و مستغلات زمان دارید . شما پس از انجام مراحل فوق مالک ۱۰۰در صد از ملک خود هستید و می توانید برای سرمایه گذاری ارزی در آلمان و تمام کشورها بدون محدودیت تجارت آزادانه داشته باشید. در این نوع ویزا شما اقامت مسکونی اخذ خواهید کرد این بدان معناست که تا زمانی که ملک بنام شما باشد می توانید ویزای رفت و آمد بلند مدت اخذ نمایید و این میتواند شانس خوبی باشد تا شما بتوانید از طرق دیگر اخذ اقامت دائم مثل ویزای کار به این مهم برسید.

حداقل سرمایه گذاری در آلمان:

برای اقامت ۲۵٫۰۰۰ یورو در نظر گرفته شده است.

اقامت اعضای خانواده:

به تمامی افراد تکلف شما (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) نیز اقامت تعلق می گیرد.

دریافت اقامت دائم و پاسپورت (تابعیت) :

پس از یک دوره سه ساله در صورت موفقیت شرکت راه اندازی شده (طبق طرح توجیهی) اقامت موقت به اقامت دائم آلمان (اقامت اروپا) تبدیل خواهد شد.