ویزای کاری آلمان

مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت به آلمان بسیار مورد توجه است، آلمان به عنوان پنجمین کشور مطلوب برای مهاجرت است . این به خاطر آن است که کشور آلمان در داشتن نیروی کار با کمبود و پیری روبروست. بنابراین اقتصاد ، سیستم آموزشی و فرصت های شغلی خوبی را برای مهاجران فراهم می کند ولی نکته مهم این است که سران کشور آلمان تنها پذیرای کارگران و کارکنان متخصص و توانا هستند و به کارگران غیر ماهر به هیچ وجه اقامت دائم نمی دهند؛ اما افرادی که بتوانند رزومه ای قابل توجه ارائه دهند و مهارت شان را به اثبات برسانند، پس از 5 سال کار در این سرزمین، می توانند اقامت دائم آلمان را به دست بیاورند.

جهت اخذ ویزای کار آلمان دو روش وجود دارد:

1- پیشنهاد شغلی (JOB OFFER)

روش اول اقدام جهت اخذ ویزای کار آلمان با داشتن job offer است. متقاضی در صورتی می تواند از این طریق برای مهاجرت به آلمان اقدام نماید که کارفرمایی در کشور آلمان دعوتنامه ای به جهت استخدام متقاضی ارسال نماید. البته نباید تصور نمود که این روش روشی آسان برای مهاجرت به آلمان است زیرا این امکان برای کمتر کسی وجود دارد. کارفرمای آلمانی در صورتی می تواند برای شخص متقاضی دعوتنامه یا job offer ارسال نماید که شخص مناسبی برای استخدام در شغل مورد نظر در کشور آلمان و کشورهای عضو اتحادیه شینگن وجود نداشته باشد. در واقع شخص خارجی می بایست شرایط استثنایی و خاص برای استخدام در این شغل داشته باشد. جهت اثبات این موضوع کارفرمای آلمانی می بایست ۶ ماه آگهی استخدام صادر نماید که این زمان شامل ۳ ماه آگهی استخدام در کشور آلمان و ۳ ماه آگهی در کل اتحادیه شینگن می شود.

2- جستجوی کار (JOB SEEKER)

فرد با داشتن تحصیلات دانشگاهی و سابقه کار و سن ترجیحا زیر ۴۰ سال  یک ویزای شش ماهه دریافت می نماید و می تواند با این ویزا به دنبال کار در کشور آلمان باشد و پس از یافتن کار مناسب در آلمان برای اقامت کاری آلمان اقدام نماید. افرادی که مدرک تحصیلی حداقل لیسانس دارند و سابقه کار اجرایی در زمینه رشته تحصیلی خود دارند می توانند جهت اخذ این ویزا اقدام نمایند. البته مهارت زبان انگلیسی و یا آلمانی برای اخذ این ویزا لازم است.

شرایط دریافت ویزای کار آلمان:

1- داشتن دعوت نامه کاری معتبر در آلمان (روش پیشنهاد شغلی)

2- داشتن حداقل لیسانس دارای تاییدیه  ZAB (برای هر دو روش) جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه این مقاله را بخوانید

مدرک فنی حرفه ای به تنهایی قابل قبول نمی باشد.

3- داشتن حداقل 2سال سابقه کار(ترجیحا با بیمه تامین اجتماعی)

4- تسلط کافی به زبان آلمانی حداقل در سطح A2 و یا انگلیسی حداقل در سطح  IELTS 5.5

اگر مدرک زبان نداشته باشید، در صورت تسلط نسبی به زبان آلمانی یا انگلیسی هم امکان دریافت این ویزا وجود دارد.

نکته مهم: در نظر داشته باشید، آشنایی با کشور آلمان و ارتباط با شرکت های معتبر مرتبط با تخصص شما، می تواند احتمال دریافت ویزا را بالا ببرد.