اسپانسرشیپ استرالیا

ویزای اسپانسرشیپ خانوادگی استرالیا

ویزاهای خویشاوندی استرالیا شامل ویزاهایی هستند که نیاز به داشتن عضوی از خانواده در کشور استرالیا دارند. این عضو میتواند پدر یا مادر، خواهر یا برادر، فرزند، نامزد یا همسر، و حتی در مواردی فامیل دورتر هم باشد.

ویزاهای والدین

در حال حاضر ۶ نوع ویزا برای افرادی که می‌خواهند والدین خود را به استرالیا بیاورند،‌ وجود دارد.

 این ویزاها عبارتند از:

– ویزای والدین Parent Visa با ساب‌کلاس ۱۰۳ و Aged Parent Visa با ساب‌کلاس ۸۰۴

– ویزای موقت Contributory Parent Visa با ساب‌کلاس ۱۷۳ و  ویزای موقت Contributory Aged Parent Visa با ساب‌کلاس ۸۸۴

– ویزای دائم Contributory Parent Visa با ساب‌کلاس ۱۴۳ و ویزای دائم Contributory Aged Parent Visa با ساب‌کلاس ۸۶۴

شرایط دریافت این نوع ویزاها

متقاضیان تمامی این ویزاها، الزاماً باید یک اسپانسر داشته باشند که یا شهروند استرالیا یا دارای اقامت دائم استرالیا و یا شهروند نیوزلند باشد که در استرالیا زندگی می‌کند. اسپانسر این متقاضیان می‌بایست حداقل به مدت دو سال قبل از درخواست ویزای والدین در استرالیا زندگی کرده باشد. اسپانسر متقاضیان این نوع ویزاها، میتواند فرزند یا همسر فرزند آن‌ها باشد.

  متقاضیان ویزاهای ۱۰۳ و ۱۷۳ و ۱۴۳ می‌توانند با داشتن یک اسپانسر و گذراندن تست‌های پزشکی و دریافت عدم سوءپیشینه، با این ویزاها به استرالیا مهاجرت کنند.

  تمام متقاضیان می‌بایست از مرحله‌ی تست بالانس‌ فامیلی با موفقیت عبور کنند، این تست میزان وابستگی یک خانواده را به کشور استرالیا نشان می‌دهد. برای عبور از این مرحله، باید حداقل نصف فرزندان متقاضیان به صورت دائم در استرالیا زندگی کنند یا اینکه تعداد فرزندانشان که در استرالیا زندگی می‌کنند بیشتر از تعداد فرزندانشان باشد که در کشور دیگری زندگی می‌کنند.

  اگر فردی بخواهد برای دریافت ویزاهای ۸۰۴ و ۸۶۴ و ۸۸۴ اقدام کند باید علاوه بر شرایط اولیه‌ی ویزاهای فوق، شرایط حداقل سن مورد نیاز را داشته باشد. متقاضیان باید حداقل از سن بازنشستگی در استرالیا برخوردار باشند. حداقل سن بازنشستگی با توجه به تاریخ تولد متقاضی، می‌تواند متفاوت باشد.

اگرچه، اخذ ویزای والدین سالخورده بدین معنی نیست که متقاضی مستقیماً بعد از ورود به استرالیا از حقوق بازنشستگی و حق بیمه بهره‌مند شود. متقاضیان معمولاً باید دو سال برای دریافت حق بیمه و حداقل ده سال برای دریافت حقوق بازنشستگی و ناتوانی، صبر کنند.

با توجه به صف بسیار طولانی متقاضیان و سقف محدود ویزاهای ۱۰۳ و ۸۰۴، پروسه‌ی بررسی مدارک و تایید ویزا می‌تواند تا سی سال به طول بیانجامد.

راه حل سریعتر، استفاده از ویزای Contributory با ساب‌کلاس‌های ۱۷۳ و ۸۸۴ و ۱۴۳ و ۸۶۴ است. منتها هزینه‌ی دولتی برای مرحله‌ی نهایی و تایید این ویزا به مراتب بالاتر از انواع ویزاهای دیگر است و در نهایت برای هر متقاضی می‌تواند به رقم ۴۷ هزار دلار استرالیا برسد.

  متقاضیان می‌توانند مستقیماً برای ویزای دائم Contributory با ساب‌کلاس ۱۴۳ و ۸۶۴ اقدام کنند یا در ابتدا برای ویزای موقت Contributory با ساب‌کلاس ۱۷۳ و ۸۸۴ اقدام کنند. ویزاهای موقت Contributory به مدت دو سال اعتبار دارند و دارندگان این ویزا در طول این دو سال می‌توانند برای دریافت ویزای دائم Contributory اقدام کنند. هزینه‌ی کلی دریافت ویزای دائم چه از طریق اقدام مستقیم و چه از طریق اقامت موقت، یکسان خواهد بود، اگرچه با استفاده از مسیر دوم (اقامت موقت) بین دو مرحله تقسیم می‌شود و از لحاظ پرداخت، برای متقاضی راحت‌تر خواهد بود.

امکانات و مزایای ویزای دائم والدین:

اگر نتیجه‌ی درخواست هر کدام از ساب‌کلاس‌های ویزای دائم والدین، مثبت باشد، متقاضی می‌تواند به استرالیا مهاجرت و به صورت نامحدود در خاک استرالیا زندگی کند. تمام امکانات و مزایای این نوع ویزاها، دقیقاً مطابق ویزاهای اقامت دائم است و دارنده‌ی این ویزا می‌تواند از تمام حقوق و مزایای اقامت دائم استرالیا استفاده کند.

معرفی ساب کلاس جدید ویزای والدین:

بزودی ویزای جدیدی در گروه ویزای والدین رسما اجرائی خواهد شد که بر اساس آن والدین واجد شرایط میتوانند با پرداخت مبلغ $20000 تا 10 سال در استرالیا اقامت داشته باشند. بر اساس این طرح جدید، چنانچه والدین بخواهند هزینه کمتـری پرداخت کنند، میتوانند با پرداخت مبلغ $5000 درخواست ویزای موقت 3 ساله نموده و یا ویزای اقامت موقت 5 ساله را با پرداخت $10000 دریافت نمایند. این ویزای 5 ساله تنها یکبار و با پرداخت مجدد هزینه $10000 تا 5 سال دیگر قابل تمدید است و بدین ترتیب والدین واجد شرایط می توانند 10 سال در استرالیا و در کنار فرزندان خود زندگی کنند. البته که این ویزا محاسن خود را دارد و نیاز بسیاری از متقاضیان را برآورده می سازد ولی همچنان کارشناسان ایراداتی به این ویزا وارد می دانند که قابل بررسی است.

…………………………………………………………

ویزاهای ازدواج و نامزدی

ویزاهای ازدواج و نامزدی شامل ۳ نوع ویزای مختلف میباشند و مختص افرادی هستند که میخواهند از طریق همسر یا نامزد خود برای اخذ اقامت استرالیا درخواست دهند. این ویزاها شامل موارد زیر میباشند:

ویزای ۳۰۰

این ویزا مختص متقاضیان خارج از استرالیا است و شرط اصلی آن، ازدواج فرد متقاضی ویزا با فرد اسپانسر کننده تا مدّت ۹ ماه بعد از اعطای ویزا میباشد. شخص اسپانسرکننده باید شهروند استرالیا، مقیم دائم استرالیا یا شهروند واجد شرایط زلاندنو باشد.

ویزای ۱۰۰/۳۰۹

این ویزا که در واقع، ترکیبی از دو ویزای موقّت ۳۰۹ و دائم ۱۰۰ است مختصّ متقاضیان خارج از استرالیا میباشد. فرد متقاضی باید از طریق همسر خود که باید شهروند استرالیا، مقیم دائم استرالیا یا شهروند واجد شرایط زلاندنو باشد مورد حمایت (اسپانسرشیپ) قرار گیرد.

همچنین، فرد متقاضی باید برای هر دو ویزا، در آن واحد درخواست دهد و در صورت موافقت با درخواست وی، ابتدا ویزای ۲ ساله موقّت ۳۰۹ به وی اعطاء میگردد و در صورت حفظ شرایط لازم، پس از آن ویزای دائم ۱۰۰ صادر میشود.

ویزای ۸۰۱/۸۲۰

این ویزا مشابه ویزای ۱۰۰/۳۰۹ میباشد با این تفاوت که فرد متقاضی باید در هنگام تقاضا داخل استرالیا باشد. فرد متقاضی باید از طریق همسر خود که باید شهروند استرالیا، مقیم دائم استرالیا یا شهروند واجد شرایط زلاندنو باشد مورد حمایت (اسپانسرشیپ) قرار گیرد

همچنین، فرد متقاضی باید برای هر دو ویزا در آن واحد درخواست دهد و در صورت موافقت با درخواست وی، ابتدا ویزای ۲ ساله موقّت ۸۲۰ به وی اعطاء میگردد و در صورت حفظ شرایط لازم، پس از آن ویزای دائم ۸۰۱ صادر میگردد.

……………………………………………………….

ویزاهای فرزندان

ویزاهای فرزندان استرالیا (Child Visa)، مختص افرادی هستند که یکی از والدین آنها حق اقامت دائم یا شهروندی کشور استرالیا را دارد. فرد متقاضی باید شرایط سنی و تحصیلی و کاری لازم برای این ویزا را هم داشته باشد.

ویزاهای فرزندان استرالیا شامل ۲ نوع ویزای زیر هستند:

ویزای ۱۰۱:  ویزای دائم برای متقاضیان ویزا در خارج از استرالیا

ویزای ۸۰۲:  ویزای دائم برای متقاضیان ویزا در داخل استرالیا

……………………………………………………

ویزای آخرین بازمانده خانواده (Remaining Relative)

ویزاهای ۱۱۵ و ۸۳۵ مربوط به افرادی میباشند که تمام خانواده آنها (پدر، مادر، خواهر، برادر و فرزند) در استرالیا هستند و آمادگی اسپانسر کردن شخص متقاضی را دارند.

برای اخذ این ویزا، فرد احتیاج به یک اسپانسر دارد که باید شرایط زیر را داشته باشد:

سن بالای ۱۸ سال

شهروند یا مقیم دائم استرالیا

ساکن استرالیا

داشتن رابطه خانوادگی نزدیک با متقاضی ویزا

در ضمن، لازم به ذکر است که ویزای ۱۱۵ مختص متقاضیان در خارج از استرالیا و ویزای ۸۳۵ مربوط به متقاضیان در داخل استرالیا میباشند.

………………………………………………………

ویزای خویشاوند وابسته (Aged Dependent Relative)

ویزاهای ۱۱۴ و ۸۳۶ مربوط به افراد سالمند (بالاتر از ۶۵ سال) میباشند که به خویشاوندشان در استرالیا برای مراقبت از آنها احتیاج دارند. این مراقبت بیشتر جنبه مالی دارد و شامل موارد اولیه زندگی از قبیل تامین محل زندگی، غذا و غیره میباشد. در ضمن، فرد متقاضی نباید همسر یا شریک زندگی داشته باشد.

برای اخذ این ویزا، فرد احتیاج به یک اسپانسر دارد که باید شرایط زیر را داشته باشد:

سن بالای ۱۸ سال

شهروند یا مقیم دائم استرالیا

ساکن استرالیا

داشتن رابطه خویشاوندی با متقاضی ویزا (پدر بزرگ، مادر بزرگ، خاله، دایی، عمو ، عمّه، برادرزاده و خواهرزاده)

در ضمن، لازم به ذکر است که ویزای ۱۱۴ مختص متقاضیان در خارج از استرالیا و ویزای ۸۳۶ مربوط به متقاضیان در داخل استرالیا میباشند.

…………………………………

ویزای خویشاوند یتیم

ویزاهای ۱۱۷ و ۸۳۷ مربوط به افراد زیر ۱۸ سال میباشند که هیچ کدام از والدینشان به دلایل مختلف مانند فوت، معلولیت ذهنی یا جسمی یا …، تونایی مراقبت از آنها را ندارند و احتیاج به خویشاوندشان در استرالیا دارند تا از آنها مراقبت کنند.

فرد متقاضی این ویزا باید مجرد باشد و میتواند برای این ویزا هم در داخل استرالیا و هم خارج از استرالیا درخواست کند.

لازم به ذکر است که مضمون خویشاوند Relative)) در قوانین مهاجرت استرالیا شامل پدر بزرگ، مادر بزرگ، خاله، دایی، عمو ، عمّه، برادرزاده و خواهرزاده میشود.

………………………………………….

ویزای فرزند خواندگی

ویزای ۱۰۲ مختص افراد زیر ۱۸ سال میباشد که در خارج از استرالیا به سر میبرند و با استفاده از اسپانسرشیپ از طرف پدر خوانده و مادرخوانده، میتوانند برای این ویزا اقدام کنند.

شرایط مختلفی برای درخواست این ویزا وجود دارد. به طور مثال، فرد خردسال میبایست قبلا توسط پدر و مادر استرالیایی خود به فرزند خواندگی قبول شده باشد و حداقل ۱۲ ماه با آنها در خارج از استرالیا زندگی کرده باشد.

در ضمن، والدین باید به منظوری غیر از قبول فرزند خواندگی در خارج از کشور زندگی کرده باشند و همچنین، پروسه قبول فرزندخواندگی باید مطابق با قوانین کشور مربوطه صورت گیرد.

همچنین، با کسب مجوز از ایالت مربوطه در استرالیا، فرد خردسال میتواند بدون نیاز به موارد ذکر شده به طور مستقیم برای ویزای استرالیا درخواست کند.

فرد خردسال می­تواند با والدین نسبت خویشاوندی نیز داشته باشد امّا این موضوع مانع تحقیق دولت استرالیا در رابطه با شرایط درخواست ویزا نمیگردد.

مواردی که قبل از اعطاء ویزا در رابطه با فرزندخوانده توسط دولت مورد تحقیق قرار میگیرند عبارتند از:

سن

وضعیت والدین واقعی فرد

رابطه بین فرزند و پدر و مادر خوانده

شرایط زندگی قبلی فرزندخوانده

قانونی بودن پروسه قبول فرزندخواندگی در کشور مربوطه