مجارستان

اطلاعات عمومی در خصوص کشور مجارستان:

کشور: مجارستان

پایتخت: بوداپست

زبان رسمی: مجارستانی (مجاری)

دولت: جمهوری پارلمانی

عضویت در اتحادیه اروپا: ۱ مه ۲۰۰۴

مساحت: ۹۳،۰۳۰ کیلومتر مربع

جمعیت: ۹،۹۴۲،۰۰۰

مذهب: ۵۴٫۵٪ کاتولیک رومی – ۲۱٪ (کالوینیست) پروتستان – ۶٪ انجیلی (لوتری) – ۱۸٫۵٪ دیگر

منطقه زمانی: زمان اروپای مرکزی (GMT + 1)

کد کشور تلفن: +۳۶

مجارستان کشوری در اروپای مرکزی که تحت عنوان عروس کشورهای اروپایی قرار گرفته است و ۹۳۰۳۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت در آن سکونت دارند. این کشور با اسلواکی، اتریش، رومانی و اکراین و اسلوونی هم مرز بوده و دارای همسایگی است. مجارستان از ۱۹ شهرستان تشکیل شده‌است به علاوه بوداپست که متعلق به هیچ شهرستانی نیست و مستقل است.شهرهای مهم مجارستان شامل دبرسن، میشکولتس، سگد، پچ و گیور هستند.

زبان و دین و مردم مجارستان

یکی از فاکتورهای مهم در آشنایی و معرفی کشور مجارستان، آشنایی با دین و زبان رسمی و مردم در این کشور است. مردم مجارستان به زبان مجاری تکلم می کنند و ۷۰ درصد مردم پیرو دین مسیحی مذهب کاتولیک بوده و ۲۵ درصد مابقی را پیروان پروتستان تشکیل می دهند. رشد جمعیت در این کشور سیر منفی دارد و نرخ امید به زندگی برای زنان تقریبا ۳۹ سال و برای مردان ۷۴ سال می باشد. دو آیتم مهم فرهنگی در معرفی کشور مجارستان، تبحر و پیشینه ی خاص در موسیقی و سوارکاری است.

اوضاع اقتصادی مجارستان

اقتصاد یک عامل ضروری و کارآمد در معرفی کشور مجارستان است. واحد پول این کشور فورینت می باشد و میزان درآمد سرانه برای هر نفر در حدود ۱۳٫۶۸۰ دلار تخمین زده شده است. و میزان نرخ تورم کشور در حدود ۸٫۷ درصد می باشد. چیزی تقریبا نزدیک به ۷ درصد مردم زیر خط فقر هستند. محصولاتی مانند مواد غذایی، مواد اولیه و الکتریسیته و سوخت جزو اقلام وارداتی به کشور بوده و در مقابل محصولاتی مانند ادوات کشاورزی، ابزار مهندسی، ماشین های صنعتی و در نهایت غلات از این کشور صادر می شوند.

اوضاع سیاسی در مجارستان

این کشور در پیمان ناتو و پیمان شنگن و نیز اتحادیه ی اروپا عضویت دارد و رییس جمهور برای دوره ای ۵ ساله به صورت تشریفاتی انتخاب می شود. در حقیقت نخست وزیری که توسط نمایندگان مردم انتخاب می شود، قدرت اجرایی کشور را در دست دارد. تا جایی که می تواند حتی کابینه ی دولت را منحل نماید. همچنین نمایندگان مجلس ملی مجارستان برای دوره های ۴ ساله در این کشور انتخاب می شوند .